gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Девич

Девина кула

Mожност да се доживеат легендите за Крали Марко.

Езеро Козјак

Езеро Козјак

Козјак е најголемо вештачко езеро во Европа, долго 32 километри.

Пештерата Пешна

Пешна

Пешна се смета за една од пештерите со најголеми отвори на Балканот.

Нова униформа на Територијалната противпожарна единица

PDFПечатиЕ-пошта

Напишано од Општина

Испратено на 19 Август 2015

Сподели

alt

Деновиве пожарникарите од Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) Македонски Брод, преку Јавна набавка меѓу првите во републикава ја обновија својата летна работна униформа по новиот Правилник за видот и изгледот на униформата, видот на заштитната опрема и начинот на проверка и испитување на нејзината исправност, согласно член 10 став 3 од Законот за пожарникарство („Службен весник на РМ“ број 67/04, 55/13 и 158/14), донесен од Дирекцијата за заштита и спасување.

Летната работна униформа на пожарникарите се состои од: панталони, летно палто, маица, летни чевли, чорапи, ремен за панталони и безбол капа.  

Униформите во вредност од 136.998,00 денари кои се обезбедени од Буџетот на Општина Македонски Брод се набавени од фирмата „ХОРВАТ“ ДОО - членка на Пастор Група.

Повеќе...

Пробивање на улици во туристичка населба Близанско,Здуње и Белица

PDFПечатиЕ-пошта

Напишано од Општина

Испратено на 12 Август 2015

Сподели

alt

Општина Македонски Брод интензивно работи на пробивање на улици во туристичката населба Близанско. Средствата во вредност од 11.006.974 денари се обезбедени од Буџетот на Општина Македонски Брод.

Изведувач на работите е градежната фирма „ПЕЛА-ТРАНС“ - с.Мажучиште.

Со изградбата на улиците и уредувањето на оваа населба во голема мера ќе се подобрат условите за развој на туризмот. Веќе се продадени 114 парцели од кои една за мотел, една за спорт и рекреација и една за комерцијални дејности, а останатите за викендици.

Повеќе...

Објава за електронски отпад

PDFПечатиЕ-пошта

Напишано од Општина

Испратено на 28 Јули 2015

Сподели

ОБЈАВА

Општина Македонски Брод во соработка со Нула Отпад реализира нов еколошки проект за собирање на отпадни батерии, акумулатори и отпадна електронска и електрична опрема.

Комплетната објава можете да ја погледнете и превземете ТУКА.Изградба на тениско игралиште

PDFПечатиЕ-пошта

Напишано од Општина

Испратено на 23 Јули 2015

Сподели

alt

Во Општина Македонски Брод започната е изградба на тениско игралиште на локација во ООУ „Св.Климент Охридски“.

Изградбата на ова тениско игралиште е Проект на Владата на Република Македонија кој се реализира преку Агенцијата за млади и спорт, а во соработка со Општина Македонски Брод.

Со овој проект ќе се подобри квалитетот на живеењето на учениците, а ќе се прошират и нивните можности за зголемување на нивната продуктивност во рамките на спортот. Игралиштето ќе биде достапно за сите кои сакаат да го користат.

Повеќе...

Соопштение од Центарот за јавно здравје - Прилеп

PDFПечатиЕ-пошта

Напишано од Општина

Испратено на 12 Јуни 2015

Сподели

СООПШТЕНИЕ

Им се соопштува на граѓаните на Општина Македонски Брод дека на ден 16.06.2015 година, во периодот од 23:00 до 05:00 часот на територијата на Македонски Брод, екипа од центарот за јавно здравје - Прилеп ќе ја спроведува теристичката (од земја) дезинсекција со цел уништување на комарци.

Комплетното соопштение можете да го погледнете и превземете ТУКА

Јазик Language

Македонски

Веб врски

Најново видео

   
Снимка од пуштањето во употреба на мост во близина на село Могилец.

Facebook Фан страна

Календар на настани

Јули 2018
П В С Ч П С Н
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Посетители

Денес0
Вчера76
Седмица76
Месец858
Вкупно131805

од 4.11.2010 год.